Teslimat Bilgisi

Teslimat Bilgisi

Ürün Teslimatı ve Takibi

 

Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz, kredi kartı/banka kartı ödeme işleminden sonra banka onayı sonrası işleme alınmakta; sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize siparişinizin onaylandığına dair e-mail gönderilmektedir.

 

-Teslimat

Siparişleriniz; sipariş onayından sonra, saat 16:00 'ya kadar olan siparişleriniz aynı iş günü içerisinde kargoya verilir. Saat 16:00 ve sonrası siparişleriniz bir sonraki iş günü kargoya teslim edilir. Hafta Sonu Cumartesi 11:00 'e kadar olan siparişleriniz aynı gün kargoya verilir. 11:00 'den sonraki kargolarınız ilk iş günü yani Pazartesi günü kargoya verilir. 

 

Temini zaman alan ürünler için kargo teslim süresi 3 iş günüdür. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir. Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen gün içinde bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz. Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır. Siparişleriniz onaylandıktan sonra aynı gün veya en geç 3 (üç) iş günü sonunda Kargo firmasına teslim edilir.  Müşteri temsilcimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz. Ayrıca kargo teslimatları sadece Türkiye için geçerlidir.

 

-Siparişim darbeli, kırık geldi ne yapmalıyım ?

www.melisacosmetic.com ’un satışını yapmakta olduğu ürünler, siz değerli müşterilerimize ulaştırılmak üzere özenle hazırlanıp ve kargo firmasına teslim edilmek üzere paketlenme aşamasına kadar kalite kontrol sürecinden geçmektedir. Hiçbir ürünümüzün kalite kontrolü yapılmadan firmamızdan hasarlı olarak gönderimi yapılma ihtimali yoktur. Fakat direkt taşıma esnasında düşürülebilen veya kargo yüklemesinden kaynaklanan hasarlar olabilmektedir. Bu tip bir durumda yapmanız gerekenler ;

 

Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü ve paketi açarak ürünü aynı şekilde kontrol etmek müşterimizin yükümlülüğündedir. Herhangi bir hasar durumunda ürünü teslim almayarak “ Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekmektedir. Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz bir diğer hassas konu kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin, “ Ürünün ambalajı hasarlıdır, kırıktır vb. “ gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle detayşı tutanak tutulması için görevliyi uyarınız. (Örn : Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlı olduğu görülmüştür. ) Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesinden gerekli yardımı alamaz iseniz bize bilgi vermenizi rica ederiz. Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bize ulaştırmanız sonucunda, değişim veya iade işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.

Hazırlamış olduğunuz Hasar Tespit Tutanağını en kısa zamanda durumu melisacosmetic@hotmail.com mail adresine bildiriniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını veya iadesini sağlayacağız. Bu e-posta içinde ürünü iade etmek veya değişim istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.

 

ÖNEMLİ :Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü size teslimatı yapan kargo firması ile bize göndermelisiniz. Örneğin; X Firması Kargo ile elinize ulaşan hasarlı bir ürün için geri gönderimi yine X Firması Kargo ile yapmalısınız, aksi hallerde ürünün kargo tazminleri sırasında problem yaşanmaktadır.

 

-Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?

Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göre ve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir. Resmi faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin içinde sizlere ulaştırılmaktadır. 

 

-Ürünün Beğenmedim/Değişim istiyorum Ne Yapmalıyım?

Ürün iade veya değişim için gönderilen ürünlerin kargo ücreti ürünü satın alan müşteriye aittir. Ürünü ambalajını bozmadan, ürünü kullanmadan veya test etmeden, faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Aksi halde ürünün ambalajının açılması, kullanılması veya faturasız gelen ürünlerde iade/değişim işlemi yapılamamaktadır. 

 

-Sipariş Bedeli İadesi 

Siparişlerinizin olası sebeplerle iptali durumunda; MEZKEN TURİZM İNŞAAT TEKSTİL VE KOZMETİK SANAYİ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ (MELİSA COSMETİC) üç iş günü içerisinde ürün bedelini hesabınıza ve/veya kredi kartınıza iade eder. Ancak, banka hesap bilgilerinizi ve/veya kredi kartı bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak şirketimiz finans yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir. 

-Melisa Cosmetic; stok hataları, fiyat hataları (satış fiyatının altında olması), aynı üründen 3 veya daha üzeri satın alınması gibi durumlarda siparişi iptal etme hakkını saklı tutar.